Lieskové jadrá 500 g

Kód: 596
7,92 € / ks
Skladom

Lieskové jadrá 500 g

Detailné informácie

Podrobný popis

Lieskové jadrá 500 g

Lieskové oriešky sú zásadotvorné.
Sú veľmi prospešné pri neurózach, nervovom a fyzickom vyčerpaní, pre zlepšenie pamäti a na ukľudnenie.

Sú vhodné ako posilňujúci prostriedok pre chorých, rekonvalescentov, študentov a športovcov.
Lieskovce sú ľahšie stráviteľné než vlašské orechy, alebo mandle.
Zo všetkých orechov majú najviac vitamínu E a sú bohatým zdrojom fosforu, draslíka, horčíka, vápnika, železa a medi.
Zlepšujú pamäť, upokojujú nervy, posilňujú organizmus a pôsobia preventívne proti obličkovým kameňom.

Prečo je dobré lieskovce pred konzumáciou namáčať?

Aj vám sa už stalo, že po konzumácii orechov vám bolo ťažko? Príčin môže byť viacero. Jednou z nich môže byť kyselina fytová.

Kyselina fytová je substancia, ktorá chráni semená a orechy do času, až začnú klíčiť.
Ona ich akoby obalí a bráni pred vonkajšími vplyvmi ako sú škodcovia alebo plesne, ktoré by im mohli uškodiť a znehodnotiť ich.
Kým orechom a semenám pomáha, pre človeka tak prospešná už nie je.

Vysoká konzumácia kyseliny fytovej môže u ľudí spôsobovať viaceré zdravotné problémy, vrátane tráviacich ťažkostí či dokonca viesť k podvýžive v dôsledku bránenia vstrebávaniu vitamínov a minerálov. Preto je dôležité lieskovce ( ale i iné orechy, či strukoviny) pred konzumáciou namáčať, aby sa kyselina fytová z nich uvoľnila.

Kyselina fytová je len jedným z viacerých vinníkov. Aktivácia (namáčanie) spustí v lieskovcoch klíčiaci proces. Týmto "oklamaním" orechy uvoľnia všetky svoje zamknuté poklady a my ich môžeme využiť pre vlastné dobro.

Ďalšie dôvody, prečo by ste mali lieskovce pred konzumáciou namáčať:

Odstránenie tanínov. Taníny ľudia najčastejšie spájajú s čiernym alebo zeleným čajom, prípadne červeným vínom. Na taníny je mnoho ľudí citlivých a po ich konzumácii pociťujú nevoľnosť. Namáčaním lieskovcov sa ich obsah znižuje podobne ako u kyseliny fytovej.

Blokovaná absorpcia minerálov. Keďže kyselina fytová sa viaže na niektoré minerály ( ako vápnik, horčík, železo a zinok), môže zablokovať ich absorpciu v črevách. 

Trávenie lepku. Namáčaním orechov a semien v nich aktivujete enzýmy, ktoré pomáhajú tráviť lepok. Tento proces zároveň deaktivuje blokátory enzýmov, ktoré narúšajú prirodzený tráviaci proces a vedú k problémom s trávením.
 

Prevencia syndrómu dráždivého čreva. Ako už bolo uvedené vyššie, namáčanie odstraňuje blokátory enzýmov, ktoré bránia semenám predčasne vyklíčiť, ak k tomu nie sú ideálne podmienky. Pre človeka sú však škodlivé, môžu vyvolávať v črevách zápaly a časom dokonca aj syndróm dráždivého čreva.

Podporia zdravia hrubého čreva. Namáčanie orechov a semien pomáha hrubému črevu zbavovať sa toxínov a tým dláždi cestu pre lepšiu absorpciu živín.

 

POSTUP:

Vložte lieskovce do veľkej misky.
Zalejte ich čistou prevarenou vodou, ktorú necháte najprv vychladnúť.
Na každé 2 až 3 dcl vody pridajte 1 čajovú lyžičku soli.
Zamiešajte, aby sa soľ rozpustila
Nechajte orechy a semená namočené 7 hodín alebo cez noc.
Vodu sceďte a orechy so semenami opláchnite v čerstvej vode.
Následne môžete orechy buď hneď konzumovať, alebo vysušiť - pri max. 150°C a odložiť do chladničky do zásoby - v chlade vydržia týždeň.