Chilli korenie extra hot 50 g

Kód: 528
1,50 € / ks
Momentálne nedostupné

Kapsaicín v čili papričkách podporuje krvný obeh, zvyšuje rýchlosť metabolizmu a pri nádche prečistí aj nosné kanáliky.

Detailné informácie

Podrobný popis

Chilli korenie extra hot 50 g

V kuchyni sa čili papričky používajú čerstvé, sušené, marinované, pečené, grilované, celé, mleté a podobne. Všeobecne platí, že čím sú menšie a červenšie, tým sú ostrejšie. Za túto neopakovateľnú štipľavú chuť vďačia látke kapsaicín. Tento rastlinný alkaloid spôsobuje pocit pálenia tým, že podráždi receptory nervových zakončení jazyka. Pocit pálenia sa dá prirovnať k vysokej teplote a rovnako ako jazyk, reaguje na toto pálenie aj nos alebo oči. Poznáme to všetci :)

Kapsaicín v čili papričkách podporuje krvný obeh, zvyšuje rýchlosť metabolizmu a pri nádche prečistí aj nosné kanáliky. A nielen to. Kapsaicín sa používa pri liečení podliatin, ale aj omrzlín, dokonca sa vo väčších dávkach pred operáciami podáva do kože, kde zmenšuje pooperačné bolesti. Tu sa samozrejme používa čistý kapsaicín, aby sa predišlo infekciám.

Baktérie Vibrio vulnificus, ktoré spôsobujú otravu ustricami alebo suši, neznášajú čili papričky, ktoré ich doslova ničia. Nebezpečné baktérie E-coli alebo salmonely takisto účinne zničíte týmto pálivým liekom. Diabetikom znižuje kapsaicín hladinu krvného cukru, bráni tiež usadzovaniu hlienu v pľúcach a pomáha zastaviť krvácanie z rezných rán.

Ľudia v Mexiku, Latinskej Amerike, ale aj v Indii, kde je známa pikantná kuchyňa, sú menej náchylní na niektoré rakovinové ochorenia. Doteraz to vedci nevedeli uspokojujúco vysvetliť. Experti z Nottinghamskej univerzity však dokázali, že kapsaicín vie zabíjať rakovinové bunky. Odborne sa to volá apoptóza, kedy sa kapsaicín naviaže na bielkoviny v rakovinovej bunke, a tak ju doslova „prinúti k samovražde“.

Červené čili papričky obsahujú veľa betakaroténu, flavonoidov, minerálov a vitamíny C, B1, B2, E a vitamín A.