Kakao prášok bio 400 g

Kód: 594
5,40 € / ks
Skladom

Kakao prášok bio 400 g

Detailné informácie

Podrobný popis

 bez pridaného cukru

Pôvodný názov kakaovníka je Theobroma cacao, čo v gréckom preklade znamená pokrm bohov.
Odtučnený kakaový prášok je vyrobený z BIO kakaových bôbov Forastero Hispanola - ich pomletím sa oddelí väčšina tuku - kakaového masla. Po 
usušení sa hmota namelie na kakaový prášok.

Kakaový prášok Wolfberry BIO je vyrobený z kakaových bôbov Forastero Hispanola. Jedná sa o odtučnený produkt v BIO kvalite. Kakaový prášok sa využíva na prípravu rôznych nápojov, na varenie a na pečenie. 


Kakaovník
Pôvodnou domovinou kakaovníka je Južná Amerika. Dnes sa pestuje severne a južne od rovníka, prakticky v tropickom pásme celého sveta. Medzi najväčších producentov patrí Ghana a štáty nachádzajúce sa pri Guinejskom zálive.
Okrem toho, že sa z kakaovníka získava jedna z najlepších pochúťok aké ľudia poznajú, je to aj botanicky zaujímavá rastlina. Kakaovník je vždyzelený tropický strom dosahujúci výšku 5 - 8 m. Jeho drobné biele kvety  s ružovým alebo svetložltým nádychom vyrastajú priamo na kmeni stromu. Táto botanická úchylka sa vyskytuje ešte pri kolovníku a chlebovníku. Napriek tomu, že kakaovník zvykne bohato zakvitnúť máva len málo plodov, takže dáva pomerne malé výnosy. Jeho plody - tobolky majú žltozelenú, oranžovú alebo hnedú farbu. Obvykle sú 25 – 30 cm dlhé a vážia okolo 450 g. Majú rozmanité tvary a môžu byť úzke, pretiahle, tučnučké, kostrbaté, s ryhami alebo hladké.
Vo vnútri plodu je niekoľko vrstiev bielej alebo ružovej kyslastej dužiny, v ktorej je uložených 15 - 40 semien, tzv. kakaových bôbov, ktoré sú uložené v piatich radoch. Kakaové bôby sú asi 2 cm dlhé, hladké, hnedastej alebo fialkovastej farby. Surové kakaové bôby obsahujú alkaloidy, preto majú trpkú chuť. Plody kakaovníka dozrievajú šesť mesiacov a sú zbierané ručne. Úroda zbiera dvakrát do roka. Plody sa mačetami opatrne odsekávajú zo stromu, pričom zberači dbajú na to, aby strom neporanili, pretože kakaovník by sa mohol aj cez tú najmenšiu ranku v kôre infikovať nejakou chorobou. Zber je preto namáhavá a intenzívna práca, finančne je však slabo ohodnotená. Skúsený zberač nazbiera za jeden deň asi 1500 kusov. 
Kakaové boby obsahujú okolo 50% tuku, 14% proteínu, 9% škrobu, 4% vlákniny, 5% vody, 11% voľných dusíkatých látok, 6% bezfarebnej katechinovej triesloviny, 3% popolovín, 1% teobromínu a fialové farbivo antocyanín.


Nutričné hodnoty na 100g: Energia: 1070 kJ / 255 kcal; Tuky: 11 g – z toho nasýtené mastné kyseliny 6.5 g; Sacharidy: 53.0 g – z toho cukry 0.5 g; Bielkoviny: 20.9 g;Soľ: 0.001 g;Vláknina: 33 g;

Krajina pôvodu
Dominikánská republika

BIO výrobok pod kontrolou: CZ-BIO-002 

Obsah
400 g

Minerály v 100g
Draslík
 4000 mg; Fosfor: 700 mg; Horčík: 550 mg; Železo: 250 mg; Zinek: 70 mg.