Chia semienka bio 500 g

Kód: 651
Značka: Wolfberry
5,70 € / ks
Skladom

Chia semienka ponúkaju:

 • omega 3 mastné kyseliny pre zdravé srdce a cievy
 • vysoký obsah vápnika a fosforu pre zdravé kosti (chia semienka obsahuj[ viac vápnika ako mlieko)
 • zdroj energie pre športovcov
 • gélovitá konzistencia po namočení rýchlo zaženie hlad, čo napomáha chudnutiu

Detailné informácie

Podrobný popis

Chia semienka bio 500 g

Bio Chia semienka sú GMO free, bez lepku a alergénov:

 • najbohatším rastlinným zdrojom Omega-3 mastných kyselín
 • nájdete v nich rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu
 • sú prírodný zdroj antioxidantov
 • majú v sebe všetky minerály a vitamíny, ktoré denne naše telo potrebuje
 • sú zdroj bielkovín
 • znižujú prirodzene tlak
 • riedia krv
 • sú 100% bezlepkové – neobsahujú lepok (glutén)

BIO chia (celé semená Salvie Hispanica, ďalej len chia) je trvalá a k prostrediu priateľská potravina. Lístky obsahujú vysoký podiel oleja, ktorý je zároveň veľmi účinný repelent proti hmyzu. Vďaka tomu, nie sú nutné žiadne pesticídy pri jej pestovaní (organické pestovanie).

V našich oblastiach sa nedá pestovať. U nás síce vyrastie zelená rastlinka, ale bez semienka. Chia na pestovanie potrebuje špeciálne podmienky. V noci väčšiu zimu a cez deň väčšie teplo.

Chia nemá žiadnu chuť, tým pádom nepokazí chuť žiadneho jedla. Ideálne je konzumovať celé Chia semienko, nakoľko celé prechádza traktom a zároveň tým čistí črevá. Máyovia si semienko dávali do vody, vytvoril sa tak gel, ktorý si ochutili citrónom (nápoj chia fresca). Alebo žuli celé suché Chia semienka.

Nie však každému je príjemné zjesť celé semienko, preto ho môžete jemne popražiť a pomlieť. Popražiť preto, lebo Chia je olejnatá a jemným popražením sa lepšie melie. Môžete si s ním posypať akékoľvek jedlo. Ak ste sa rozhodli pridať Chia do pečenia, pečením Chia získa jemnú chuť orechov. Chia nestráca na hodnote mletím (aj keď je dlhšie pomletá) ani pečením.

Ak skonzumujete chia semienka hneď ráno, keď je telo oddýchnuté, necítite žiadny rozdiel. To však neznamená, že si Chia nerobí svoju prácu. Ale ak ste vyčerpaný a chia semienka skonzumujete, do 15 minút rozdiel pocítite. Zo skúseností užívateľov zaberá aj pri bolesti hlavy. Niekto ju používa namiesto kávy.

Dávkovanie podľa nariadenia EU parlamentu a Rady (ES) č.258/97  je denná dávka čistých semien 15 gr. (jedna jemne kopcovitá polievková lyžica). Do pekárenských výrobkov, raňajkových cereálií, ovocných - orechových - semenných zmesí max. 10% z gramáže surovín.

Na čo si treba dávať pozor : Chia semienka znižujú krvný tlak. Pozor si musia dávať ľudia s nízkym krvným tlakom, napríklad ľudia v staršej vekovej skupine.
Ľudia, ktorí majú srdcové problémy, alebo užívajú lieky na riedenie krvi, môžu Chia konzumovať len v maličkých dávkach.

Chia semienka sú výborným zdrojom vitamínov B, medzi nimi aj vitamínu B-17 (amygdalin). Amygdalin má protirakovinové vlastnosti. Ľudia s rakovinovým ochorením, ho môžu užívať ako doplnok v menšom množstve.

Je preukázané, že konzumáciou Chia semienok si môžeme zlepšiť celkové zdravie, však rovnako ako pri iných veciach platí “všetko s mierou”.

Látky obsiahnuté v 100g chia semienok (V zátvorkách sú uvedené doporučené denné dávky): Vápník: 631 mg (800 mg); Železo: 7.72 mg (14 mg); Horčík: 335 mg (375 mg); Fosfor: 860 mg (700 mg); Draslík: 407 mg (2000 mg); Zinok: 4.58 mg (10 mg); Vitamín C: 1.6 mg (80 mg); Vitamín B1: 0.62 mg (1.1 mg); Vitamín B2: 0.17 mg (1.4 mg); Vitamín B3: 8.83 mg (16 mg); Vitamin A: 54 IU; Vitamin E (alfa-tokoferol): 0.5 mg (12 mg) 

Nutričné hodnoty na 100g: Energia: 524 kcal/2194 kJ; Bielkoviny: 21.2 g; Sacharidy: 37.5g; Tuky: 26 g; Omega-3 mastné kyseliny: 20.3 g; Omega-6 mastné kyseliny: 5.6 g; Vláknina: 33.7 g; Cholesterol: 0 mg

Uskladňuje sa v izbovej teplote. Ak by ste ju skladovali tam kde je vlhko, mohla by napučať.