Soľ epsomská 1 kg

Kód: 680
4,20 € –21 %
Soľ epsomská 1 kg
4,20 € –21 % 3,30 € / ks
Skladom

Epsomská soľ sa preslávila najmä svojim prínosom v starostlivosti o krásu a pri zlepšovaní celkového zdravotného stavu.

Detailné informácie

Podrobný popis

Soľ epsomská 1 kg

Epsomská soľ sa preslávila najmä svojim prínosom v starostlivosti o krásu a pri zlepšovaní celkového zdravotného stavu.

Jej chemický vzorec je MgSO4 (síran horečnatý) a častokrát je označovaná aj ako Horká soľ, práve kvôli jej špecifickej chuti. Obsahuje magnézium, síru a kyslík. Je hlavnou formou magnézia, ktorá sa podáva intravenózne.

Výskumy dokázali, že horčík a sírany sa veľmi jednoducho vstrebávajú cez pokožku. Dobrou voľbou, ako doplniť tieto minerály, je preto kúpeľ v Epsomskej soli.

Kúpeľ pripravíme jednoducho, pridaním dvoch hrnčekov soli do teplej vody. Voda by mala byť horúca, aby sa čo najviac otvorili póry na pokožke. Pokožku pred kúpeľom môžete aj jemne vydrhnúť kefou. Takýto kúpeľ si doprajte aj 3 x do týždňa. Rovnako môžete do kúpeľa pridať trochu olivového oleja, ktorý zvlhčí vašu pokožku. Takýto kúpeľ pomáha zbaviť sa odmretej pokožky. Olupovaním sa tiež čistia póry vašej pokožky. Epsomská soľ obsahuje antimikrobiálny síran, ktorý pomáha ničiť baktérie spôsobujúce akné.
 

Úloha horčíka a síranu:

 • Horčík je nevyhnutný pre optimálne fungovanie všetkých procesov v tele. Je dôležitý pri regulácii a tvorbe viac než 325 enzýmov, z ktorých niektoré sú zodpovedné za potláčanie zápalu, budovanie svalovej hmoty, zlepšenie nervového systému a zníženie kôrnatenia tepien.
 • Síran zasa prispieva k lepšiemu vstrebávaniu výživných látok v tele. Podporuje tiež proces detoxikácie

Tieto dve zlúčeniny Epsomskej soli nám poskytujú mnohé zdravotné prínosy:

 • predchádzajú kôrnateniu tepien
 • pomáhajú predchádzať tvorbe krvných zrazenín
 • pomáhajú utíšiť bolesti kĺbov
 • zmierňujú a utišujú bolesti svalov
 • zmierňujú bolesti z vyvrtnutia členka
 • pomáhajú znížiť zápaly a modriny
 • uvoľňujú stres a napätie
 • pomáhajú detoxikácii organizmu
 • zlepšujú integritu kostí
 • napomáhajú dobrému spánku
 • znižujú riziko vzniku cukrovky

Dôležité je, aby ste Epsomskú soľ používali 2 až 3 krát týždenne.

Pri inom použití z nej získate nasledovné zdravotné prínosy:

 • Zdravie nôh: Pridajte pol šálky Epsomskej soli do lavóra teplej vody a namočte si doň nohy. Zmiernite si tak bolesti nôh, odstránite nepríjemný zápach a zjemníte pokožku.
 • Liečba zápalu kože a uštipnutia: Rozpustite 1 lyžicu Epsomskej soli v polovici pohára vody a pred použitím na postihnuté miesto ju nechajte vychladnúť.
 • Liečba miernych popálenín: Rovnakým spôsobom môžete upokojiť vašu mierne spálenú pokožku od slnka.
  Po náročnom tréningu či inej fyzickej záťaži, pri zranení alebo bolestiach kĺbov, svalov a kostí, môžete skúsiť kúpeľ nôh, ktorý zbavuje opuchov, utišuje bolesti a regeneruje namáhané svaly a kĺby. Okrem toho je aj vynikajúcim pomocníkom pri kurích okách a stvrdnutej pokožke na pätách.
   

Peeling:

 • Keďže Epsomská soľ pomáha v liečbe a prevencii kožných ochorení, čistí pokožku, hydratuje a zbavuje toxínov, vynikajúcim využitím bude peeling. Zmiešame za hrsť Epsomskej soli a lyžicu olivového (kokosového...) oleja do hustej pasty. Hmotu vmasírujeme do pokožky, necháme pôsobiť 5 minút a opláchneme.
 • Druhá varianta peelingu sľubuje odstránenie pomarančovej kože na stehnách. Peening vytvoríme zmiešaním pol hrnčeka Epsomskej soli s 1 lyžicou eukaliptového oleja a 3 lyžicami sezamového oleja. Do zmesi ešte pridáme zrniečka kávovej usadeniny z rannej kávičky. Pripravenou peelingovou zmesou niekoľko minút masírujeme problematické partie a následne opláchneme.

Pri problémoch so žlčovými kameňmi alebo pri ochoreniach pečene, obličiek a hrubého čreva použitie i horkej soli konzultujte s Vašim lekárom!

Po použití soli vnútorne je tiež vhodné užívať probiotiká na znovunastolenie prirodzenej črevnej mikroflóry.

Epsomská soľ pomáha odstraňovať z tela toxíny, čistí vlasovú pokožku a vlasom dodáva väčší objem. Pridajte ju do svojho kondicionéra - nechajte pôsobiť 20 minút a opláchnite.

Epsomská soľ pôvodne pochádza z mesta Epsom v anglickom grófstve Surrey. Práve tu sa získava z prameňa, ktorý vyviera z vrstiev poréznej kriedy a neporéznej hliny v regióne známom ako Epsom Downs. Tu bola objavená v roku 1618, kedy si miestny poľnohospodár všimol, že jeho kravy nemajú záujem piť vodu na jeho farme, pretože bola príliš horká. Neskôr prišiel na to, že táto voda pomáha liečiť kožné ochorenia, ako sú napríklad vyrážky. Mesto Epsom sa tak stalo jedným z prvých kúpeľných miest a neskôr predstihlo iné kúpeľné mestá s vyšším množstvom liečivých prameňov.

Termín „Epsomská soľ“ prvýkrát zaviedol anglický chemik Nehemiah Grew vo svojej knihe, ktorú napísal v roku 1695 na tému „vyvieranie horkej soli“.