Srdcovník obyčajný 70 g

Kód: 597
3,60 € / ks
Skladom

Srdcovník je liečivá rastlina, ktorá priaznivo pôsobí najmä pri srdcových ťažkostiach. 

Detailné informácie

Podrobný popis

Srdcovník obyčajný 70 g

Srdcovník je liečivá rastlina, ktorá priaznivo pôsobí najmä pri srdcových ťažkostiach. Rodové meno Leonurus znamená „leví chvost“. Je odvodené z latinského slova „leo“=“lev“ a z gréckeho „oura“=“chvost“. Niekedy sa uvádza aj názov „levie ucho“. Druhové meno cardiaca pochádza z gréckeho slova „kardiaca“=„srdce“. Srdcovník obyčajný je vytrvalá 0,5 až 1,5 meter vysoká bylinka z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae). 

Užívanie srdcovníka má bohatú históriu.

Vo svojej domovine (východný Sibír) bola rastlinka prastarým liečivým prostriedkom ruskej medicíny. Používala sa pri liečbe slabostí srdca, pri angine pectoris, menštruačných problémoch, ako diuretikum a ako prostriedok ukľudňujúci nervy.

Pri liečení ženských problémov bol srdcovník používaný pri bolestivej, oneskorenej alebo nepravidelnej menštruácii, ktorá je častokrát ovlyvnená úzkosťou a stresom, a tiež pri predmenštruačných ťažkostiach. Nemal by sa však používať pri veľmi silnej menštruácii.

Srdcovník obyčajný obsahuje látky s výrazným fyziologickým účinkom na centrálny nervový systém a kardiovaskulárny systém a sedatívne účinky zmierňujú symptómy napätia, úzkosti a stresu. Na liečenie srdcových ťažkostí používali srdcovník už starovekí Gréci a Rimania.

V čínskej medicíne má tiež svoje nezastupiteľné miesto. Odvar z tejto rastlinky tu považovali aj za nápoj dlhovekosti.

Z vysoko účinných látok, ktoré srdcovník obsahuje:

  • iridiody (napr. leonurín)
  • bufenolické kardenolidy
  • alkaloidy (napr. leonokardín, stachydrín,)
  • triesloviny, horčiny
  • flavonoidy (kvercetín, rutín
  • kardioaktívne glykozidy (leonuridín), 
  • organické kyseliny (napr. kyselinu citrónovú, jablčnú, mliečnu a vinnú)
  • živice
  • éterické oleje

Tieto srdcu prospešné látky sa využívali na posilnenie srdca, zmiernenie nepravidelnej činnosti srdca ako napríklad srdcové arytmie alebo búšenie srdca,
čo býva častokrát spojené s úzkosťou a napätím. U glykozidov sa ukázalo, že majú schopnosť znížiť krvný tlak.

Srdcovník sa pestuje ako liečivá a medonosná rastlina v strednej a východnej Európe, Severnej Amerike a Ázii a ojedinele sa vyskytuje aj v Škandinávii. U nás rastie na suchých lúkach a pastvinách, pozdĺž ciest, na rumoviskách, suchých pasienkoch a lúkach od nížin až po pahorkatiny v nadmorskej výške 500 m. Preferuje slnečnú, piesočnatú, ílovitú a vlhkú pôdu.

Srdcovník má ukľudňujúce účinky podobne ako valeriána lekárska, a preto sa odporúča pri nespavosti, nepokoji, úzkosti či podráždenosti. Srdcovník sa tiež v ľudovom liečiteľstve používa sa pri hyperfunkcii štítnej žľazy.

Ženy v každom veku si Srdcovník obľúbili, pretože mnohé potvrdili, že:

  • znižuje klimakterické ťažkosti (návaly, potenie)
  • ukľudňuje
  • harmonizuje maternicu pri menštruačných bolestiach a nepravidelnosti.

Upozornenie: Srdcovník aplikovaný vo vyšších dávkach a v gravidite môže mať toxické a vedľajšie, zdraviu škodlivé účinky. Preto je potrebné pred tým, než ho začneme používať, poradiť sa s lekárom. Spôsobuje „riedenie krvi“, preto by ho nemali brať ľudia užívajúci látky brániace zrážanlivosti krvi (aspirín a iné) a ľudia s poruchami zrážanlivosti krvi. U citlivých osôb môže vyvolať alergické reakcie.

Doporučené dávkovanie: 1 - 2 čajové lyžičky čajoviny zaliať horúcou vodou (250 ml) - lúhovať 10-15 minút a vypiť. Užívať 2 - 3 x denne