Xylitol 500 g

Kód: 757
Značka: ViVio
4,80 € / ks
Skladom
Xylitol, tiež známy ako brezový cukor, je biely, sladký, kryštalický druh prírodného "cukru". Chuťovo a sladivosťou sa vyrovná klasickému repnému alebo trstinovému cukru, ale jeho fyziologický vplyv na ľudský organizmus je presne opačný. Môžeme ho používať všade tam, kde používame štandardný cukor.

Detailné informácie

Podrobný popis

Xylitol 500 g

Xylitol - čo to je?
Xylitol je prírodná látka čoraz častejšie používaná ako náhrada bieleho cukru. Podobne ako sorbitol a manitol patrí do skupiny polyolov (sacharidy s nízkou energetickou hodnotou). Dôležité je, že brezový cukor má aj relatívne nízky glykemický index. To znamená, že nezvyšuje rapídne hladinu cukru v krvi. Preto sa často nachádza v jedálnom lístku ľudí, ktorí bojujú s cukrovkou, nadváhou či inzulínovou rezistenciou. Xylitol svojím vzhľadom pripomína tradičný cukor. Jeho chuť je tiež podobná, no vyznačuje sa jemnou mätovou dochuťou. Xylitol sa však často používa aj pri výrobe žuvačiek, cukríkov na osvieženie dychu či dokonca zubnej pasty.

Kde nájdeme brezový xylitol?
Xylitol je zložka prírodného pôvodu. Nachádza sa najmä v kôre fínskej brezy, odkiaľ sa najčastejšie získava. Túto zložku však možno nájsť aj v niektorých druhoch ovocia. Napríklad v jahodách, slivkách, malinách, čučoriedkach a hruškách. V malom množstve sa nachádza aj v kukurici a hubách. Zaujímavosťou je, že xylitol produkuje aj ľudské telo, no ide len o stopové množstvá.

Liečivé a zdravotné vlastnosti xylitolu
Xylitol je známy pre svoj pozitívny vplyv na ľudské zdravie a pohodu. Táto zložka je zodpovedná okrem iného za zvýšenie vstrebávania vápnika. Tým sa okrem iného zlepšuje hustota kostí a tým sa znižuje riziko osteoporózy v budúcnosti. Okrem toho môže brezový cukor prispieť k obnoveniu acidobázickej rovnováhy organizmu, čo priamo ovplyvňuje inhibíciu rozvoja zdraviu škodlivých kvasiniek a baktérií. Z tohto dôvodu sa xylitol často dostáva do jedálnička ľudí, ktorí bojujú s problémom mykózy a bakteriálnych infekcií.

Xylitol a cukrovka
Xylitol patrí do skupiny cukrových alkoholov (polyolov), ktoré sa vyznačujú pomalším vstrebávaním v tráviacom trakte. Dôležité je, že ich metabolizmus prebieha s malým prispením inzulínu, čo spôsobuje mierne zvýšenie koncentrácie glukózy v krvi. Glykemický index xylitolu je 8. Pre porovnanie, glykemický index bieleho cukru je 70. Preto je tento produkt ľahko použiteľný v strave ľudí, ktorí bojujú s cukrovkou alebo inzulínovou rezistenciou.

Xylitol pre deti - ako ovplyvňuje problém s kazom?
Z roka na rok postihuje zubný kaz u nás čoraz väčší počet detí. Účinnou prevenciou tejto poruchy nie je len časté čistenie zubov a zdravá strava s vylúčením produktov s vysokým obsahom bieleho cukru. Xylitol zohráva dôležitú úlohu aj pri prevencii zubného kazu u detí ako nízkokalorická náhrada bieleho cukru. Množstvo vedeckých štúdií potvrdilo jeho priaznivý vplyv ako na minimalizáciu prejavov kazu, tak aj na zníženie rizika jeho vzniku v budúcnosti. To všetko je spôsobené tým, že xylitol nefermentuje priamo v ústach. Okrem toho je tento produkt zodpovedný za obnovenie správnej acidobázickej rovnováhy, čím prispieva k inhibícii rastu baktérií okolo zubov, podnebia a jazyka. Dôležité je aj to, že nahradenie bieleho cukru xylitolom má pozitívny vplyv na zlepšenie zápachu v ústach.

Je brezový cukor zdravý?
Vzhľadom na to, že xylitol si v posledných rokoch získava na popularite, prebiehajú početné vedecké štúdie o jeho účinku na ľudský organizmus. Na ich základe sa dospelo k záveru, že brezový cukor nemá toxické vlastnosti. Jeho nadmerná konzumácia však môže viesť k hromadeniu plynov v črevách. Nadmerný prísun xylitolu môže navyše spôsobiť hnačku a bolestivé kŕče v bruchu. Našťastie sú tieto príznaky krátkodobé.

Môže sa xylitol užívať počas tehotenstva?
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uznala xylitol za úplne bezpečnú látku. Preto ho môžu užívať deti, tehotné a dojčiace ženy. Dôležité je, že brezový cukor môže byť cennou zložkou stravy pre ženy, ktoré bojujú s tehotenskou cukrovkou. Pri užívaní si však treba dávať pozor na skonzumovanú dávku. Odporúčaná denná dávka xylitolu sa zvyčajne nachádza na obale výrobku.

Xylitol - cena
Cena fínskeho xylitolu sa môže líšiť v závislosti od výrobcu. Najčastejšie sa predáva v baleniach po 250, 500 alebo 1000 gramov. Za kilogram tohto produktu zaplatíme približne 35,00 – 40,00 PLN

Xylitol, známy ako brezový cukor, má na rozdiel od bežného cukru o 40% nižšiu kalorickú hodnotu.

Glykemický index xylitolu = 7
Glykemický index klasického bieleho alebo hnedého cukru = 70 až 100

Účinky xylitolu na ľudský organizmus:

 • znižuje potrebu inzulínu v tele
 • pôsobí antibakteriálne, ako prirodzené antibiotikum
 • je účinný voči plesňovým ochoreniam a kandidózam
 • udržiava a stabilizuje nízku hladinu cukru v krvi
 • má detoxikačné a alkalizačné účinky
 • zamedzuje tvorbe zubného kazu
 • ústne baktérie nedokážu odbúrať brezový cukor, preto sa nevytvára kyselina
 • znižuje tvorbu zubného povlaku a spomaľuje proces tvorby zubného kameňa
 • znižuje chuť do jedla, znižuje pocit hladu
 • podporuje tráviace procesy
 • má o 40% menej kalórií a 75% menej uhľohydrátov ako bežný rafinovaný cukor
 • zvyšuje tvorbu kolagénu
 • znižuje riziko artritídy

Xylitol znižuje chuť do jedla
V porovnaní s klasickým cukrom, brezový cukor xylitol zvyšuje hladinu cukru v krvi postupne, tým organizmus nemusí zbytočne produkovať inzulín. Tým sa znižuje chuť do jedla a potláča sa pocit hladu.

Xylitol je nízkokalorický
Nadváha vzniká vtedy, ak príjem kalórií prevyšuje ich spotrebu. Oproti klasickému cukru má brezový cukor o 40% menej kalórií. Pri klasickom cukre je obsah kalórií 400 kcal/100 g, kým pri brezovom iba 240 kcal/100g.

Xylitol  je ľahko stráviteľný
25% brezového cukru sa v pečeni premieňa na krvný cukor – glukózu, 75% prechádza tenkým črevom nestrávené, črevná flóra ho premieňa na tukovú kyselinu, z ktorej pečeň získava energiu, vďaka čomu sa neusádza v tele ako tuk. V podstate teda iba 25% brezového cukru je uhľohydrát. Časť glukózy telo viaže vo forme vody, ktorého sa intenzívnou diétou rýchlo zbaví a tým aj niekoľkých kilogramov. V skutočnosti sa telo zbavuje iba vody, tuk zostáva nedotknutý.

Podpora trávenia
Pomalé trávenie umožňuje organizmu vstrebať a uskladniť väčšie množstvo potravy. Ak podporíme trávenie, urýchli sa vstrebávanie, zníži sa množstvo a tým aj šanca na priberanie.

Xylitol však nie je prostriedok na chudnutie, ani prázdne kalórie. Aj on obsahuje kalórie. Ale nezvyšuje pocit hladu, čím napomáha účinnosti diéty. Pravidelným používaním brezového cukru, zvýšením telesnej aktivity značnou mierou prispejeme k ochrane nášho zdravia.

Xylitol  možno používať v neobmedzenom množstve. Jeho pozitívne účinky sa dosahujú dlhodobým a pravidelným používaním. Predstavuje zdravú, chutnú a účinnú alternatívu klasického cukru.

Kedže má xylitol výrazné antibakteriálne účinky, nezabezpečuje vhodnú pôdu pre kvasinky ani pre droždie. Nie je teda vhodný na prípravu kysnutého cesta.

Krajina pôvodu: Fínsko

Balenie: 500 g