Schizandra čínska plod 100 g

Kód: 667
7,20 € / ks
Objednané

Schizandra čínska čiže klanopraška čínska (Schizandra chinensis) pochádza z Číny, Japonska a južného Sachalinu. V tradičnej čínskej medicíne sú jej plody pre výnimočne koncentrovaný obsah zdraviu prospešných látok používané už tisícky rokov. Hlavnou účinnou látkou rastliny je látka zvaná Schizandrin a Gomisin A. Použite pri jarnej únave či pri akomkoľvek vysílení, pred tréningom a podobne.

Detailné informácie

Podrobný popis

Schizandra čínska plod 100 g

Schizandra je bylina  tradičnej čínskej medicíny - patrí medzi najcennejšie adaptogény a antioxidanty.
Užívanie je vhodné pri zvýšenej námahe, únave či vypätí organizmu. Účinok pretrváva 1-6 hodín.

Schizandra je využívaná ako tonikum pre podporu mentálnej pohody.

Má vplyv na respiračné zdravie, prispieva tiež k správnej funkcii, zdravie a čistenie pečene.

Schizandra čínska čiže klanopraška čínska (Schizandra chinensis) pochádza z Číny, Japonska a južného Sachalinu. V tradičnej čínskej medicíne sú jej plody pre výnimočne koncentrovaný obsah zdraviu prospešných látok používané už tisícky rokov. Hlavnou účinnou látkou rastliny je látka zvaná Schizandrin a Gomisin A.

Schizandra čínska čiže klanopraška pochádza zo severočínskej oblasti Dongbei, ktora je známa chladným podnebím. Nepriaznivé podmienky síce spôsobujú pomalší vývoj plodov, avšak väčšiu kumuláciu účinných látok. Plody pôvodom z Dongbei sú drobné, ale veľmi účinné.

Vlastnosti schizandry:

 • pôsobí ako adaptogén a tonikum srdcovej činnosti vrátane podpory dýchania
 • pri dlhodobom užívaní pomáha zlepšovať ostrosť zraku a citlivosť videnia
 • ​zvyšuje očnú adaptáciu v podmienkach tmy
 • účinne pomáha pri regenerácii pečeňového tkaniva, liečbe poškodenia pečene a obličiek
 • znižuje bolesti chrbta, napätie ramien a svalov v oblasti krčnej chrbtice
 • účinné látky majú vplyv na centrálnu nervovú sústavu, stimulujú kardiovaskulárny systém a dýchacie centrum, rozširujú periférne cievy 
 • je tiež účinná pri liečbe asténie, depresívnych stavov a normalizuje krvný tlak
 • schizandra býva používaná aj na liečbu impotencie, obličkových chorôb, hypoglykémia, posilňuje činnosť srdca a maternice
 • ochraňuje pečeň a podporuje normálnu funkciu pečene vrátane produkcie žlče
 • napomáha odbúravanie toxínov a zvyšovaniu prietoku krvi
 • používa sa tiež pri bolestiach svalov v oblasti ramenných kĺbov a krčnej chrbtice
 • pri nervovom vyčerpaní, diabetu (znižuje cukor), vodnateľnosti
 • pri nočnom potení a astme
 • zlepšuje činnosť svalovej práce, koordináciu pohybov a odstraňuje pocity únavy - používa sa aj pri chronickej únave

Schizandrin ovplyvňuje činnosť CNS predovšetkým pôsobením na dopamínový systém - zo štúdií vyplýva, že sa jedná o zvýšenie metabolického obratu dopamínu, bez priameho ovplyvnenia dopamínových receptorov. U Gomisinu A bol zistený antitusický účinok na dráždivý kašeľ. To potvrdzujúci už dávnej skúsenosti japonského a čínskeho liečiteľstva.

Rad lignanov Schizandry má schopnosť pôsobiť protizápalovo. Schizandrin a Gomisin A, H, J a N vykazujú antipyretické účinky. Analgetické účinky boli zistené u Gomisinu A a Schizandrinu.

Gomisin A a Schizandrin pôsobia vo vyšších dávkach myorelaxačne (uvoľnujú svalstvo), takže uvoľňujú napätie svalov v hornej časti chrbtice Schizandra má vysoký obsah koenzýmu Q.

Schizandra sa často využíva aj na podporu duševnej pohody. Na dosiahnutie tohto účinku je potrebné dávkovanie znížiť a rozdeliť do niekoľkých dávok.

Všetky uvedené informácie a skutočnosti slúžia výlučne pre informáciu a poučenie, nenahradzujú akúkoľvek liečbu predpísanú lekárom. Údaje a informácie sú prevzaté z dostupných overených zdrojov na internete.

Biely povlak na plodoch nie je na závadu.

Tradičné užitie: Tradične je konzumácia sušených bobulí bez ďalšej úpravy. Z schizandry môžeme urobiť nálev, či alkoholový výluh.

Povzbudzujúcí efekt: 10-30 bobulí 60 min. pred požadovaným výkonom (šport...).

Adaptogenný účinok - pre psychickú pohodu: 10 - 20 bobulí rozdeliť do 2 až 3 dávok.

TIP: vhoďte zopár bobuliek do svojho obľúbeného čajíku. Je to príjemný reštart :)

Občas sa na plodoch vyskytuje biely povlak. To nie je závada, jedná sa o kryštalizáciu cukru a kyseliny citrónovej vplyvom tlaku (pri vákuovom balení alebo skladovanie väčšieho množstva na sebe). Od plesní je toto námraza ľahko rozpoznateľnáletmým olíznutím jazykom, kedy je cítiť vynikajúcu sladkokyslú chuť. Hovoríme tu samozrejme o cukroch a kyseline prirodzene sa vyskytujúcich v plodoch. Plody neobsahujú žiadne aditíva.