Kurkuma indická 100 g

Kód: 655
2,70 € –22 %
Kurkuma indická 100 g
2,70 € –22 % 2,10 € / ks
Skladom

Kurkuma patrí do rodiny zázvoru. Kurkuma je charakteristická svojou nádherne sýtou oranžovo-žltou farbou, arómou a korenisto sviežou vôňou. Oranžové pigmenty sa nazývajú kurkuminoidy. Kurkuminoidy patria medzi najsilnejšie antioxidanty.

Detailné informácie

Podrobný popis

Kurkuma indická 100 g

Kurkuminoidy obsiahnuté v kurkume patria do skupiny polyfenolov. Kurkuminoidov obsiahnutých v kurkume je viacero (kurkumín, demetoxykurkumín, bisdemetoxykurkumín...).

Najznámejší z nich je kurkumín. Problémom je vstrebateľnosť a využiteľnosť kurkumínu (tráviace enzýmy). Existujú štúdie, ktoré potvrdzujú až o neskutočných 2000% vyššie využitie kurkumínu, keď sa podáva súčasne s piperínom (obsiahnutom v čiernom korení), zázvorom alebo sójovým lecitýnom a spolu s tukom.

Kurkuma ma antiseptické vlastnosti. Je možné použiť ju na rany, bodnutia po hmyze, rôzne ekzémy a poškodenia pokožky. Vyskúšajte kurkumu, čierne mleté korenie a med pri chrípke. Vedecká štúdia taktiež preukázala výborné výsledky s kurkumínom pri ťažkých depresiách.

Kurkumín je veľmi silný antioxidant, podporuje trávenie, stimuluje funkciu žlčníka a detoxikáciu pečene. Vyznačuje sa silnými protizápalovými, antibakteriálnymi a antiviralnymi účinkami.

Kurkumín priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi tým, že zvyšuje množstvo HDL - „dobrého“ cholesterolu - a zabraňuje vstrebávaniu LDL - „zlého“ cholesterolu. Jednou z hlavných príčin kôrnatenia ciev je, že oxidovaný cholesterol sa zachytáva na stenách ciev. Tomuto zabraňuje kurkumín, ktorý má vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam preventívne účinky proti kôrnateniu ciev, lebo pôsobí na cholesterol. Tým, že chráni zdravie ciev, má dôležitú úlohu pri prevencii chorôb obehovej sústavy a prevencii infarktu.

Vyskúšajte kurkumu do smoothie: kokosové alebo konopné (mandľové) mlieko + ananás (mango) + banán + 1 PL panenského kokosové oleja+ 1/2 ČL kurkumy + 1/2 ČL škorice + 1/2 ČL zázvoru+1ČL chia smeienok. Ideálne ráno nalačno.

Chcete menej zubného plaku? Skúste to s kurkumou:

Potrebujete: 

  • 1 polievkovú lyžicu kokosového oleja
  • 1 čajovú lyžičku kurkumy
  • misku
  • zubnú kefku

Ako na to?
Zmiešajte kokosový olej s kurkumou. Vznikne pasta, s ktorou si dve-päť minút čistite zuby kefkou – pred vypľutím ju však ešte poriadne nechajte v ústach pôsobiť.
Nevystrašte sa, vaše zuby aj celé ústa, brada, umývadlo aj kefka budú mať príšerný žltý odtieň :)To nič. Zuby si znova dôkladne vyčistite zubnou pastou a vypláchnite. Kefkou v žiadnom prípade netlačte. Použite jemnú kefku. Počítajte s tým, že plast na kefke ostane trvale zafarbený.

Protivrásková pleťová maska:

  • 1 lyžičku kvalitného medu
  • 1 lyžičku biely jogurtu
  • 1 lyžičku Kokosový olej panenský
  • 2 až 3 lyžičky kurkumy

Postup: Zmiešame všetky ingrediencie do hladkej pasty. Aplikujeme na očistenú pokožku tváre, krku a dekoltu. Necháme pôsobiť 15 minút. Následne masku opláchneme vlažnou vodou. Odporúčame aplikovať 2 x do týždňa.

Zloženie: mletý koreň kurkumy.

Hmotnosť: 100 g

Krajina pôvodu: India