Magnézium malát forte prášok 250 g

Kód: 759
Značka: DeliFOOD
12,90 € / ks
Skladom

Horčík (magnézium) je minerál, ktorý je rozhodujúci pre produkciu energie a metabolizmus, svalové kontrakcie, prenos nervových impulzov a mineralizáciu kostí. Ako kofaktor sa podieľa na funkcii približne 300 rôznych enzýmov. Medzi reakcie katalyzované týmito enzýmami patrí syntéza mastných kyselín, syntéza proteínov a metabolizmus glukózy.

Detailné informácie

Podrobný popis

Magnézium malát forte prášok 250 g

Horčík malát: výborná voľba pre tých, ktorí trpia únavou, pretože kyselina jablčná, prírodná ovocná kyselina na ktorú je horčík viazaný, je prítomná vo väčšine bunkách tela, je dôležitou súčasťou enzýmov, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri syntéze ATP a výrobe energie. Vzhľadom k tomu, že iónové väzby horčíka a kyseliny jablčnej sa dajú ľahko rozbiť, horčík malát je tiež vysoko rozpustný.

Horčík totiž musí byť viazaný na iné látky predtým, než ho telo dostatočne absorbuje. Táto forma nespôsobuje hnačky. Horčík je minerál, ktorý je rozhodujúci pre produkciu energie a metabolizmus, svalové kontrakcie, prenos nervových impulzov a mineralizáciu kostí. Ako kofaktor sa podieľa na funkcii približne 300 rôznych enzýmov. Medzi reakcie katalyzované týmito enzýmami patrí syntéza mastných kyselín, syntéza proteínov a metabolizmus glukózy.

Pokračujúce erózie pôdy obsah minerálov v našej pôde za posledné storočie značne vyčerpali. Následkom toho veľa druhov ovocia a zeleniny, kedysi bohatých na horčík, ho už neobsahuje v primeranom množstve, čo vedie k výrazným nedostatkom tejto minerálnej látky.

Z tohto dôvodu narastá počet ľudí, ktorí sa v snahe zvýšiť príjem životne dôležitých živín obracajú na výživové doplnky, ktoré horčík obsahujú. 

Nadmerná konzumácia tukov a tučných jedál je neraz dôvodom prečo ľudia trpia nedostatkom horčíka. Ak potrebujete užívať súčasne s horčíkom aj vápnik či zinok, vhodnejšie je ich užívať oddelene. Na druhej strane, niektoré štúdie ukazujú, že napr. vitamin D3 a K2 absorpciu horčíka naopak zvyšujú.

Magnézium sa čiastočne vstrebáva aj cez kožu, preto ľudia, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu používať magnéziové tablety, môžu vyskúšať kúpeľ z magnéziovej soli - tzv. Epsomská soľ

Horčík sa bežne využíva pri mnohých ochoreniach ako kŕče svalov, vysoký krvný tlak, nervozita a úzkosť, nespavosť, predmenštruačný syndróm ...

V mnohých výskumoch však bolo dokázané, že dostatočný príjem horčíka môže zvýšiť účinok liečby rôznych iných ochorení, ako napr.:

Astma: nízke hladiny horčíka zvyšujú riziko vzniku astmy, zároveň inhalácia solí magnézia pomáha potláčať  akútne záchvaty.

Depresia: magnézium má podobný účinok na hladinu serotonínu (hormón zodpovedný za dobrú náladu) ako niektoré antidepresíva.

Cukrovka: pre ľudí s anamnézou diabetu v rodine pomáha horčík kontrolovať stabilnú hladinu cukru, bráni tak vývoju inzulínovej rezistecie a vzniku cukrovky.
Zároveň je známe, že pacienti trpiaci cukrovkou majú znížené hladiny tohto minerálu, mal by sa teda podávať na minimalizovanie problémov súvisiacich s poklesom hladiny horčíka ako zhoršená nálada, výkyvy hladín glukózy v krvi, problémy s nespavosťou a i.

ADHD: alebo detská hyperaktivita sa v niektorých prípadoch dá zmierniť obmedzením príjmu potravín s obsahom umelých farbív a konzervantov a podávaním horčíka 

Migréna: u ľudí trpiacich pravidelnou migrénou sú často zistené nízke hladiny horčíka v krvi. Pravidelným podávaním stravy bohatej na magnézium, alebo užívaním doplnkov výživy s obsahom horčíka sa znížila frekvencia migrenóznych záchvatov a zmiernil sa aj ich priebeh. Spolu s horčíkom je vhodné podávať aj vitamín B6, B2 a výťažok z rimbaby.

Osteoporóza: pri osteoporóze sa pravidelne podáva vápnik a vitamín D3 a K2 -  pre ich dobré využitie a správnu stavbu kostí je však dôležityý aj pravidelný pohyb a dostatočný príjem horčíka.

Produkt nenahrádza pestrú stravu. Skladovať mimo dosahu detí.

Magnézium malát v 3 g, čo je denná dávka, obsahuje 350 mg magnézium malátu.

Neobsahuje žiadne geneticky modifikované organizmy (bez GMO).