Arganový olej kozmetický 100 ml

Kód: 691
7,44 € / ks
Skladom

Prečo je arganový olej taký vzácny?

  • Obsahuje až 80 % nenasýtených mastných kyselín
  • Je odolnejší voči oxidácii ako olivový olej
  • Má pozitívny vplyv na obehové funkcie, vyrovnáva úroveň cholesterolu v krvi, znižuje tlak
  • Pomáha predchádzať srdcovým ochoreniam
  • Zvyšuje odolnosť organizmu

Detailné informácie

Podrobný popis

Viac o Arganovom oleji na vlasy

Arganovníky (Argania spinosa) sú pomerne zriedkavými drevinami. Stretnúť sa s nimi možno hlavne v juhozápadnom Maroku vo vápencovej polopúšti Sueskeho údolia.

Vzhľadom pripomínajú olivovníky. Vyrastajú do výšky osem až desať metrov a majú sukovité pokrútené kmene. Na rozdiel od olivovníkov sa však k ich plodom dostanete ťažšie. Majú totiž pichliače, ktoré vedia pri zbere riadne poraniť ruky.

Aj samotné plody, ktoré dozrievajú v júni a júli, sa tvarom podobajú na väčšie olivy. Ibaže po dozretí sú žlté. Šupka je kyslá a hoci dužina pod ňou vonia nasládlo, chutná príliš nie je. Ak sa dostanete k jadru a rozbijete jeho škrupinu, nájdete v ňom malé, na olej bohaté semienko. Občas dve a zriedkavo aj tri.

Arganovníkové lesy zaberajú v Maroku 8 280 km² a UNESCO ich vyhlásilo za biosférickú rezerváciu. Ich výmera sa totiž rapídne scvrkla. Za posledných sto rokov asi na polovicu. Dôvodov je viacero – drevo slúži na výrobu dreveného uhlia a výrub pokračuje aj kvôli získaniu pôdy na pestovanie iných plodín. Nádejou na záchranu lesov je export arganového oleja ako vysoko ceneného produktu. Zber má prísne pravidlá. Je rozdelený podľa dedín a tradičného práva.

Výroba oleja nie je ľahká práca. Ženy sedia zhrbené na zemi a medzi dvomi kameňmi roztĺkajú škrupiny tvrdých semien, aby odtiaľ vydolovali malé jadierka. Olej, ktorý sa z nich po rozomletí lisuje, vyhľadávajú všetky významné farmaceutické firmy. Inšpiráciu našli u Berberiek. Tie po celé generácie vedeli, že ak si potrú tváre arganovým olejom, výborne ochráni ich pokožku pred horúcim a suchým vetrom vanúcim zo Sahary. Novodobé rozbory ukázali, že to spôsobuje najmä vysoký obsah vitamínu E, ktorý zabraňuje odparovaniu vlhkosti a bunkovému starnutiu.

Arganový olej na vlasy obsahuje hlavne Omega 3, vitamíny A a E.
K jeho  upokojujúcim účinkom na pokožku hlavy, môžeme pridať regeneračné a hydratačné účinky na vlasy. 
Podporuje rast vlasov a ochraňuje ich pre škodlivými vonkajšími vplyvmi. Ideálny na polámané, suché a matné vlasy. Používa sa ako maska na vlasy alebo zábal na niekoľko minút a potom sa opláchne.
Vďaka jeho špeciálnemu zloženiu ich nenecháva mastné, ale nádherne lesklé, pevné a zdravé.

Balenie: 50 ml