Ostropestrec drvený plod 1 kg

Kód: 731
Značka: ViVio
8,40 € / ks
Skladom

Liečivé účinky pestreca súvisia s látkami, ktoré nazývame bioflavonoidy. Ide o silibín, silydianin a silychristin – súhrnne silymarín. Práve táto látka zabraňuje prenikaniu toxických látok do pečene. Najvyššia koncentrácia silymarínu je v semenách, menšie množstvá nájdeme v listoch a v koreni.

Detailné informácie

Podrobný popis

Ostropestrec drvený plod 1 kg

Pestrec mariánsky, strieborný bodliak, kardus mariánsky, podstrel a volček. Toto všetko sú ľudové názvy pre ostropestrec mariánsky, ktorý už v minulosti zastával dôležité miesto v domácnostiach. Ľudia ho vždy konzumovali ako zeleninu (spolu s olejom a kuchynskou soľou), jeho koreň s medovinou využívali ako dávidlo. Už starí Rimania ho hojne používali pri ochoreniach pečene, žlčníka a sleziny.

Plody obsahujú: silymarín, aminokyseliny s obsahom síry, bielkoviny, horčiny, nenasýtené mastné kyseliny (kyselina linolová, olejová), vitamín E

Intenzívne výskumy pestreca mariánskeho, resp. jeho farmakologických vlastností, sa začali pred viac ako 30 rokmi. Za ten čas sa stal silymarín najlepšie preskúmaným a zdokumentovaným rastlinným liekom na akútne alebo chronické poškodenia pečene.

Ďalšie benefity silymarínu:

  • pomáha znižovať cholesterol
  • harmonizuje krvný tlak
  • je výborný antioxidant
  • pomáha pri cirhóze
  • pomáha pri žlčníkových kameňoch
  • pri ťažkostiach s trávením
  • vhodná pri dlhodobom užívaní liekov

Pri liečbe sa využívajú ostropestrecové semienka, ktoré ako jediné obsahujú silymarín vo vysokej koncentrácii, a to v šupke.

Pestrec mariánsky má priaznivý účinok na tráviaci systém. Tradične je využívaný najmä pri pocite plnosti, nadúvaní, plynatosti a pálení záhy.

Niektoré klinické štúdie na zvieratách tiež potvrdili, že silymarín chráni pred poškodením DNA a znižuje aktivitu látok, ktoré podporujú rast nádorov.

Najvyšší obsah účinných látok získame nadrvením týchto plodov na veľkosť zrniek piesku a priamou konzumáciou/žuvaním.

Odporúčaná dávka pre dospelého človeka je cca 7 g (1 zarovnaná PL), ktorá zodpovedá približne 120 mg silymarínu. Pri nadmernej intoxikácii možno dennú dávku znásobiť na 14 g denne. Odporúča sa, aby ste drvený plod užívali približne hodinu pred jedlom. Ostropestrec tak nebude zmiešaný s ďalšou potravou, a silymarín sa môže účinne vstrebať. Postupne čajovinu prehltnite a zapite dostatočným množstvom vody (nie minerálkou).

Zo všetkých voľne dostupných foriem pestreca voľte drvený plod, keďže má najvyššie množstvo silymarínu. Regenerácia pečene bude najintenzívnejšia.

Balenie: 1 000 g